Z Košumberského podhradí

Chovatelská stanice plemene Coton de Tuleár

Coton de Tuléar 🐶Bavlníček

🐶 Coton de Tuléar je malý společenský pes. Díky své úžasné přítulné a láskyplné povaze získal označení „psí antidepresivum.“  

Vlající Charlotta

Cotonek velmi miluje lidi a nesnáší odloučení od své rodiny. Je určený k celoročnímu chovu v bytě. Dobrou zprávou je, že tito psi jsou ke všem přátelští, nelínají ani zbytečně neštěkají, takže i sousedé budou Vašeho psa milovat. Jemná bílá srst vyžaduje každodenní péči, ale je překvapivě snadná. Výcvik není složitý, protože Bavlníček rychle chápe a rád se učí. Coton de Tuléar je vytrvalý pes, který miluje procházky, ale svou aktivitou se přizpůsobí činnostem svého pána. Je to milý a láskyplný společník pro lidi každého věku. Uplatní se v některých psích sportech. Zvládne agility, poslušnost nebo tanec se psem.  

Historie

Coton de Tuléar pochází z Madagaskaru, kde je dodnes považován za národního psa. Není zcela známo, jak se jeho předci na ostrov dostali, ale předpokládá se, že to bylo někdy v období 16. a 17. století, buďto s francouzskými vojáky, evropskými obchodníky nebo připluli jako kořist na palubách pirátských lodí. Svůj název dostalo plemeno podle své jemné srsti (coton) a madagaskarského přístavu Toliara (Tuléar). Bez ohledu na to, jak se psi na ostrov dostali, brzo si získali velkou oblibu a sloužili jako společníci královské rodiny a bohatých měšťanů, zatím co chudí lidé měli zákaz chovu. Někdy kolem roku 1970 bylo několik psů převezeno zpět do Francie, kde se pokračovalo s chovem a byla vyvinuta snaha o uznání Coton de Tuléara jako samostatného plemene. Ve stejném období se psi dostali i do Ameriky, kde se dočkali oficiálního uznání od AKC až v roce 2014. K nám byl první Bavlníček přivezen z Belgie v roce 1991. V současnosti je plemeno rozšířeno, chováno a milováno po celém světě.  

Chování a temperament

Bavlníček je malý společenský pes, který má jediné životní poslání a tím je oddaně milovat svého pána a snažit se ho potěšit a pobavit. Jeho specialitou je chůze po zadních nohách a rád vyvádí i jiné zábavné kousky. Skvěle zvládne psí disciplínu tanec se psem. Je to výborný společník pro děti nebo seniory a uplatní se i jako vhodný pes na canisterapii. S tímto psem zapomenete, co je to samota a smutek. Cotonek chce být vždy se svými lidmi a špatně snáší odloučení. Je to chytrý pes, které se snadno cvičí. Vhodný je pozitivní výcvik pomocí chvály a odměn. Feny bývají samostatnější než psi a často nad nimi vládnou. Jako hlídač je Coton de Tuléar absolutně nepoužitelný. Každý nově příchozí je pro něj nový kamarád, kterého přivítá a radostně oblízne. 

Vzhled

Coton de Tuléar je malý společenský pes. Jak už název Coton napovídá, nejtypičtějším znakem je bílá, dlouhá, jemná srst, připomínající chmýří bavlníku. Srst je bez podsady, má samočistící schopnost, nelíná a nevyžaduje stříhání. Cotonci mají nápadný černý nos a velké, kulaté, tmavé oči s bystrým a veselým výrazem. Svěšené uši trojúhelníkového tvaru jsou vysoko nasazené. Hrudník je dobře vyvinutý, nohy jsou kratší, silné a rovné. Ocas je nízko nasazený a bývá nesen nad hřbetem. Plemeno má kohoutkovou výšku 23-28 cm a v dospělosti dosahuje váhy 3,5-6 kg.

Péče a životní podmínky

Coton de Tuléar snese procházky za každého počasí, ale jinak je to pes určený k chovu v bytě. Výhodou je, že tito psi nelínají a jsou vhodní i pro alergiky. Štěňata potřebují zvláštní péči o jemnou srst, ale v období 7-15 měsíců věku psa srst vyzraje a pak ji postačí jen pravidelné kartáčování, aby se srst nezamotávala a koupání podle potřeby. Doporučuje se pravidelná kontrola uší, aby se včas odhalily případné ušní infekce. Pravidelné čištění zubů zase odstraní nahromaděné bakterie a zabrání nepříjemnému zápachu z úst. Cotonek je ten pravý pes pro lidi, kteří tráví většinu času doma. Je také vynikajícím společníkem pro seniory.

Zdraví

Ve srovnání s jinými plemeny má Coton de Tuléar jen málo zdravotních problémů a běžně se dožívá vysokého věku. Je to zdravé, nepřešlechtěné plemeno, které netrpí žádnými typickými genetickými chorobami, ale i u něj může dojít k výskytu některých nemocí, tak jako u jiných plemen. Mezi ně patří Luxace pately, Dysplazie kyčelního kloubu, Progresivní retinální atrofie nebo onemocnění srdce.